KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Bu Yılın ‘Bağımsız Oyunu’ Ödül Adayı – Hades

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Her yıl verilen ‘ Yılın Bağımsız Oyunu’ ödülünü şu ana kadar alan oyunların ben sadece bir tanesinde itiraz etmiştim. O da 2017 yılı ödülleriydi. O yıl ödülü Cuphead aldı. Yanlış anlaşılmasın, Cuphead kötü bir oyun değil. Ancak ben o yıl ödülü Hollow Night’ ın hak ettiğini düşünüyordum. Onun dışında ne 2016 daki İnside’ la ne de başka yıllardakilerle bir sıkıntım yok. Ha bir de ben kişisel zevkim olarak 2018 de Dead Cells’ i tercih etmiştim. Ama Dead Cells’ in ‘En İyi Aksiyon Oyunu’ ödülünü alması bana yetti. Ancak Celeste de çok güzel bir oyun, hak etmiş.

Hades’ e bakacak olursak uzun sayılabilecek bir zamandır ‘erken erişim’ deydi. Yakın bir tarihte de versiyon 1.0 ı Steam ve Epic Games de çıktı. Erken erişimdeyken merak ettiğim bir oyundu. Ama bir türlü oynayacak vakti bulamamıştım. Ben rogue – like oyunları seven biriyimdir ve Hadesi de en yakın zamanda alacağım. Ama şimdi de hafiften bu yılın ‘Bağımsız Oyunu’ ödül adayı olan Hades ‘e bir bakalım…
İLGİLİ İçERİK

Bu Yılın ‘Bağımsız Oyunu’ Ödül Adayı – Hades’ in Hikayesi

hades-story-foto.jpg

Hades’ in kendi içinde yeterli, kısa bir hikayesi var. Biz oyunda Hades in oğlu Zagreus’ u yönetiyoruz. Yer altı diyarı kralı olan babamız ömrümüz boyunca bizi burada tutuyor. Fakat biz belli bir yaşımıza geldiğimizde annemizle alakalı bazı şeyler ve babamızın bağzı şeyleri sakladığını öğreniyoruz. Sakladığı şeyleri ortaya çıkarmak için ve annemizle alakalı öğrendiğimiz şeyleri doğrulamak için yer altı dünyasından kaçmaya çalışıyoruz. Bizim yer altından kaçmaya çalıştığımızı öğrenen Olimpos tanrılarının da dikkatini çekiyor. Tanrılar bizi sürekli yer altı dünyasında olduğumuz için tanımıyorlar. Ancak bu yukarı çıkma çabaları sırasında tanışıyoruz. Ve bizim yukarı çıkıp Olimpos tanrılarına katılmamız için yardım edeceklerini söylüyorlar. Biz de artık tanrıların gücünü de kullanarak yukarı çıkmak için çabalamaya devam ediyoruz. Ama babamızın sözü kulaklarımızda yankılanıyor, ‘ Buradan çıkış YOK…’

Hikaye bu. çok kısa ve amacı belli olsa da oyunun güzel bir sunuma sahip olmasını sağlıyor. Böylece mitolojilere de yakınlaşmış oluyorsunuz, tanrı isimleri, kim kimdir vs. Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim bir şey de seslendirmeler acayip hoşuma gitti. Özellikle Zagreus ‘unki ni çok sevdim.

Hades – Oynanış

hades-gameplay-foto.jpg

Oynanış olarak çeşitli bir oyun. Ancak önceden Dead Cells oynadıysanız, onun kadar çeşitli bir oyu değil Hades. Oynanışı hızlı ve zevkli. Hem menzilli hem de yakın dövüş silahları oyunda mevcut. Ama oyunda asıl çeşitlilik kazandıran şey ‘ Tanrıların Lürufları’ denilen güçlendirmeler. Örneğin Zeus odasını temizlediyseniz size her vuruşunuzun yıldırım düşürmesini sağlayan bir özellik veriyor. Veya Demeter odasını temizlerseniz her atılım (dash) yaptığınızda etraftaki yaratıkları kısa bir süreliğine donduran bir özellik kazanıyorsunuz.

Ayrıca neredeyse her ölüp baştan başladığınızda karakterlerin konuşmaları farklı oluyor. Mesela son bossta öldüğünüzde yeniden canlandığınız yerdekiler, ‘neredeyse geçiyordun, bir sonrakinde o yumruğu yeme’ gibi şeyler diyorlar. Ben şahsen bunu çok sevdim.

Ben şahsen oyunu tavsiye ediyorum. Beğenmezseniz zaten 15 dk da bunu anlarsınız, anlayınca da iade edersiniz. Ben de dediğim gibi en kısa zamanda alacağım.

Evet bugün bence bu yılın bağımsız oyun ödülünün sahibi olan Hades ‘ e göz attık. Bunun gibi videolar için  youtube kanalımıza bakabilir ve bunun gibi listelere ve incelemelere bakmak için  internet sitemize bakmaya devam edebilirsiniz.