KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

CD Projekt RED’in Türk Çalışanından Oyun Sektöründeki Kadınları Cesaretlendirecek Yorum!

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
CD Projekt RED, AnsweRED adındaki geliştirici serisini yayınlamaya devam ediyor. Serinin üçüncü bölümünde bizden biri olan Dilara Özden de yer aldı ve konsepte uygun olarak Gabi PeÅ¡ková ile karşılıklı bir soru-cevap videosunda bazı güzel açıklamalar yaptı.
CD Projekt RED’in Türk çalışanı Dilara Özden güzel bir yorumda bulundu

Gabi PeÅ¡ková ile birlikte yer alan Dilara Özden, aynı zamanda Polonyalı geliştirici stüdyoda çalışmanın nasıl bir duygu olduğunu da paylaştı. Özellikle oyun sektöründe bir kadın olmanın önemine de vurgu yaptı. Bununla birlikte oyun sektöründe çalışabilmek için sıkı bir oyuncu olma gerekliliğinin bulunmadığının da altını çizdi.

Sektörde çalışmak için iyi bir oyuncu olma gerekliliği durumu sorulduğunda “Hayır. Bence pazarlama departmanında bulunan insanların çok iyi oyuncular olmasına gerek yok” açıklamasında bulundu. Yani aslında oyun sektörünün, yalnızca oyunculardan oluşması için kısıtlayacak kadar dar bir sektör olmadığına dikkat çekti de diyebiliriz.

İlerleyen dakikalarda “Oyun sektöründe duyduğun en ilginç mit neydi?” diye sorulduğunda ise sektördeki diğer kadın çalışanlara ve bu sektöre dahil olmak isteyen kadınlara cesaret verecek şu yanıtı paylaşıyor:

“Yalnızca erkekler oyun geliştiricisidir. Gerçekten mi? En azından ben küçük bir çocukken, ‘küçük bir kız çocuğu’ olarak video oyunları oynarken endüstrinin içinde olmak istemiştim. Ancak insanlar bana bunun bir erkek işi olduğu gibi şeyler söyleyip duruyordu. Hayır! Belki o zamanlar insanlar böyle düşünüyordu, çünkü bilirsin, oyun endüstrisinde çok fazla kadın yoktu. Fakat şimdi işler değişti ve bu sadece bir mit oldu. Buna hiç inanmıyorum ve hiç inanmadım da. Gördüğünüz gibi, bugün buradayım.”

AnsweRED sırasında gelen bu yanıt aslında ülkemizde bulunan ortam için de cesaret verici. Oyun sektöründeki kadınların sayısı günden güne artıyor ve biz de bunu görmeye bayılıyoruz. Gerek ekibimizdeki çalışma arkadaşlarımız gerekse sektörün genelinde git gide artan kadın çalışanlar bizi geleceğe yönelik umutlandırıyor. Umarız ilerleyen yıllarda bu sayılar daha da artar ve oyun geliştiriciliğinin “erkek işi” olarak nitelendirildiği günler geçmişte daha da kaybolarak yok olur.

Sizler için hazırladığımızmakalesini de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.