KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Eski Rockstar geliştiricisi, PS3’e özel Agent’ın neden iptal edildiğini açıkladı

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Eski bir Rockstar Games geliştiricisi, blogunda PS3’e özel Agent’ın neden iptal edildiğini ortaya koydu. Ancak şirketin talebi üzerine yazıyı silmek zorunda kaldı.

Bilgiler, 14 yıldan fazla süre Rockstar North’da çalışan eski teknik direktör Obbe Vermeij’den geldi. Geliştirici, 2009 yılında şirketten ayrılmadan önce GTA 4 üzerinde çalışmıştı.

Vermeij, GTA üçlemesi ve dördüncü oyuna dair geliştirici günlüğü olarak planladığı , PlayStation’a özel casusluk oyunu Agent hakkında açıklamalar yaptı.

Yazdıklarına göre Agent, bazı Rockstar geliştiricilerinin GTA dışında bir şey yapma arzusundan doğdu. Proje üst düzey yöneticileri etkilemiş gibi görünüyordu.
ps3-ozel-agent-konsept-gorseli.jpg

Artık plan, Rockstar North’u GTA 4 ile Agent arasında bölmekti. Vermeij iptal edilen oyun hakkında şunları söylüyor:

“Bir James Bond oyunuydu ve Jimmy, James’in İskoç versiyonu olacaktı. Oyunun 70’lerde geçmesi ve çeşitli konumlarla GTA’dan daha doğrusal olması gerekiyordu. Bir Fransız Akdeniz şehri, bir İsviçre kayak merkezi, Kahire vardı ve sonunda uzayda lazerlerle büyük bir çatışma yaşanacaktı.”

Agent’ın gelişiminin iyi ilerlemediğini kabul ediyor. Ekip, içeriği keserek durumu kurtarmaya çalışmış. Ancak bunların hepsi boşunaydı çünkü Agent dikkat dağıtıcı bir proje olarak görülüyordu.

Vermeij, “Sanırım Rockstar’daki başka bir şirkete devredildi ancak hiçbir zaman tamamlanamadı” diye ekledi ve sonunda herkesin GTA 4’ün arkasın geçmek zorunda kaldığını açıkladı.
gta-4-polis-kovalamacasi.jpg

Yazı, Rockstar North çalışanlarını rahatsız etti

Yazısını silmek zorunda kalan geliştirici, Rockstar’ın kendisiyle iletişime geçerek gönderileri kaldırmasını söylediğini belirtti:

“Bugün (22 Kasım 2023) Rockstar North’tan bir e-posta aldım. Görünüşe göre oradaki meslektaşlarımdan bazıları blogumdan rahatsız. Gerçekten kimsenin 20 yıllık oyunlar hakkında konuşmamdan rahatsız olacağını düşünmüyordum ama yanılmışım. Rockstar gizemini mahvetmek gibi bir şey.

Neyse, bu blog benim için Edinburgh’daki eski meslektaşlarımı kızdıracak kadar önemli değil, o yüzden sonlandırıyorum. Belki benden başka kimseyi etkilemeyen anekdotlar içeren birkaç makale bırakırım.

Rockstar’ın üçlemenin gelişimi hakkında bilgi vermesini çok isterdim ama bu yakın zamanda gerçekleşecek gibi görünmüyor. Belki 10 ya da 20 yıl sonra tekrar deneyeceğim.”

Vermeij ayrıca iptal edilen başka bir projeden daha bahsetti. GTA: Vice City motoru, uzak bir İskoç adasında zombi oyunu yapmak için yeniden kullanılacaktı.

Ancak bu projenin de bunaltıcı olduğuna karar verildi ve çalışma doğrudan GTA San Andreas’a kaydırıldı. Sonuç olarak Agent gibi gün yüzü görmedi.