KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Forklift Simulator İnceleme

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Atarita sizin için inceledi! Editörlerimiz her oyun incelemesine saatlerce emek harcıyor ve bilmeniz gereken tüm detayları objektif şekilde ele alıyor. Nasıl yaptığımızı merak ediyorsanızgöz atabilirsiniz.

Forklift Simulator’un inceleme kopyası, Aerosoft GmbH tarafından Atarita’ya gönderilmiştir.

Eğer simülasyon oyunlarıyla içli dışlıysanız bu oyunları oynarken yaşanan “evet sen becerikli bir operatörsün” hissini az çok biliyorsunuzdur. Farklı uzmanlıklar gerektiren aletleri veya araçları kontrolcünüzün ucuna getiren bu oyunları oynamak hep keyiflidir ve bunu yapmayı hep sevmişimdir. Hatta, Farming Simulator oynarken “keşke bu oyundaki forklift mekanikleri ayrı bir oyun olsa, forklift görevleri yapsam” diye defalarca kez aklımdan geçmiştir. Bu nedenle Forklift Simulator’ı görünce oynamak ve sizler için incelemek istedim. Oynadım ve şimdi de birlikte inceliyoruz.
Forklift Simulator’un pek ışık saçtığı söylenemez

Günümüzde doygunluğuna ulaşmış ve hala içerisine yeni oyunlar kabul etmeye devam eden simülasyon türü, artık eskisi kadar sakin değil. Birbirinden çok farklı bir yığın simülasyon oyunu gelmeye devam ediyor veda bunlardan birisi. Ancak şu aşamada, en iyisi değil. çünkü yapısal olarak bazı eksiklikleri var ve açıkça daha iyi alternatifleri bulunuyor.
Forklift-Simulator-inceleme-1024x576.jpg
Forklift Simulator inceleme.

Forklift Simulator’da beni en çok rahatsız eden şey tuşların tepkiselliği oldu. Oyunun başında, öğretici bölümünü ehliyet sınavı gibi yapmışlar. Aslında bu durum bayağı hoşuma gitti; fakat öğreticiyi bitirmeden oyunun geri kalanını oynayamadığınızı görünce sizin gitmeyebilir. çünkü çok karmaşık tuş atamalarına veya mekaniklere sahip olmayan bu oyunun öğretici bölümünde başarısız olmanız durumunda en başa dönüyorsunuz. Diyaloglardan sonra sadece istenen tuşa basabilmeniz, diğerlerinin kilitlenmesi falan derken tadınız iyice kaçabilir.

Bu öğretici safhasından sonra artık gidip normal bir işte çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Fakat burada çalışırken oyunun fiziklerinin ve oynanışın tepkiselliğinin zayıf olduğunu fark etmeniz daha muhtemel. çünkü burada fizik etkileşimine girebileceğiniz nesneler veya geçmeniz gereken dar alanlar bulunuyor. Ne kontrolcü ile ne de klavye ile Forklift’in tam kontrolünü sağladığınızı hissedemiyorsunuz. Eğer böyle teknik bir araç kullanıyorsanız, bu simülasyon size bunu vermeli. Örneğin, Farming Simulator 22’de forklift kullanmak benim için çok daha keyifliydi. O garip fiziklere rağmen daha çok eğleniyordum.
Simülasyonlar tepkisel olmak zorunda ve duyusal geri bildirimi güçlü olmalı

Simülasyonlar bize bir hikâye anlatmaz, sinematik izletmez veya şiir okumazlar. Onlardan tek beklentimiz duyusal geri bildirimi yüksek araç kullanma mekanikleri, tepkisel bir oynanış ve yüksek performans. Forklift Simulator, bunlardan yalnızca bir tanesini karşılayabiliyor. Kalanında ise ne yazık ki afallıyor.
FS-1024x576.jpg
Görüntüde iyi fakat ne yazık ki gerçekçi hissettirmekten uzak.

Forkliftlerin direksiyonunun normal araçlar gibi olmadığını biliyorum; çünkü kullandım. Hem kullandım hem de defalarca kez farklı oyunlarda kontrol ettim. Fakat Forklift Simulator, kontrol anlamında gerçekçi bir sürüş ve yük taşıma deneyimi yaşatmak konusunda çok zayıf kalıyor. Oyunu önce kontrolcü ile oynadım fakat kontrolcüde çok rahatsız oldum. Sonra klavyeye geçtim ve biraz daha rahatladığımı fark ettim. Fakat iki türlü de forklift kullanması keyifli değildi.

Forkliftin çatallarını kontrol etmek ve bunlarla paletleri yükleyip taşımak, görevleri tamamlamak da beni pek tatmin etmedi. Yüklerin ağırlığını çatalların ucunda hissedemiyor, çatalları kısıtlı şekilde kontrol edebiliyoruz ve ne yazık ki oyun istediği deneyimi sunmakta burada da zorlanıyor. Eğer gerçekçi fiziklerle forklift kullanabileceğiniz detaylı bir simülasyon arıyorsanız; bu oyun aradığınız şeyi sunmuyor.
FSS-1024x576.jpg
Oyunda görev sistemi diyalog usulü işliyor.
Bir takım buglar bulunsa da performansı iyi

Forklift Simulator’da bir takım buglar bulunuyor. Her ne kadar bunu en aza indirgemek için fizik animasyonlarından ve fizik etkileşimlerinden feragat edilmiş olsa da tamamının önüne geçilememiş. Tabii ki tamamının önüne geçilmesi de özellikle 2024 yılında pek mümkün değil. Artık geleneksel QA bile bir oyunun, geniş bir oyuncu kitlesi önüne çıktıktan sonra yaşayabileceği sorunları prova etmekte zorlanıyor. Bu nedenle geliştiriciyi suçlamıyorum. Ancak beni üzen tek nokta, fiziklerden çok fazla feragat edilmesi oldu.

Öte yandan oyunun performansı son derece iyi. Yani günümüzün korkulu rüyası olan optimizasyon problemlerinden nasibini almamış. Son derece yüksek kare hızlarında -ki aslında ihtiyacınız yok- oynayabilirsiniz. Herhangi bir çökme, takılma gibi problem ile karşılaşmadım.
FSI-1024x576.jpg
Forklift Simulator ekran görüntüsü.

Ayrıca bazı oyunculardan gördüğüm kadarıyla, Forklift Simulator bazı jenerik kontrolcüleri desteklemiyor. Yani eğer bir DualSense veya Xbox kontrolcünüz -ki ben bununla deneyimledim- yoksa oyunun kontrolcünüzü görmemesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Tabii ki Steam’in buna bir çözümü var ancak oyunun yerel destek sağlaması her açıdan çok daha iyidir.
Uzun lafın kısası

Velhasıl kelam, Forklift Simulator bir erken erişim oyunu değil. Nihai sürüm ve bu saatten sonra güncellemeler ile bir şeyleri geliştirmelerini beklemiyorum. Belki bir iki ufak “hotfix” yaması gelecektir ancak ilerleyen dönemde dramatik bir değişiklik olacağına dair herhangi bir ibare yok. Dolayısıyla bu incelemenin yapıldığı sürüm, muhtemelen karşılaşacağınız deneyimi yansıtacak.

Eğer detaylı ve gerçekçi bir oynanışa sahip simülasyon oyunu arayışındaysanız, Forklift Simulator’ı es geçebilirsiniz. Bunun yerine sizler için daha önce hazırladığımızgöz atabilir ve kendinize daha uygun bir oyun bulabilirsiniz. Tabii ki gerçekçiliğe çok takılmayıp forklift ve elektrikli transpaletler ile bir şeyler yükleme fikri hoşunuza gidiyorsa, göz atabileceğinizi de söylemeliyim. Oyunla ilgili sorularınızı yorumlar kısmında cevaplayabilirim. Bu nedenle sorularınızı sormaktan çekinmeyin. Sevgi ve oyun ile kalın.