KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Furnish Master İncelemesi

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Her konuda olduğu gibi oyunlar noktasında da zevkler ve renkler tartışılmaz. Kimileri “vurdulu kırdılı” sözde kötü etkileyen aksiyon oyunlarını tercih ederken kimileriyse tercihini iç ısıtan oyunlardan yana kullanabiliyor. Bugünkü incelememizin hedef kitlesi ikinci grup olsa gerek.

Furnish Master günün yorgunluğunu atabileceğiniz, bir yandan rahatlarken bir yandan da hayal gücünüzü zorlayabileceğiniz rahatlatıcı bir simülasyon. Erken erişim olarak çıkış yapan Furnish Master’a gelin beraber bir bakalım.
Alexander Blintsov tek başına geliştirmiş

Alexander Blintsov’un tek başına geliştirip yayınladığı Furnish Master, benim beklentilerimi iyi manada karşıladı. Bir “Dijital Oyun Tasarım” bölümü öğrencisi ve oyun geliştiren birisi olarak oyun yapmanın zorluğunu ve ne kadar emek istediğinin farkındayım. Bu yüzden de Furnish Master’ı oynarken bu durumu zaman zaman göz önünde bulundurdum.

Credits tarafına göz gezdirdiğimizde 3D Artist tarafında ekstra olarak 3 kişiden yardım aldığını görüyor olsak da diğer tüm tarafları kendisinin geliştirdiğini belirtmiş.
Furnish-Masters-Credits.jpg

Furnish Master tatlı gözüküyor

Furnish Master sizi etkilemeye Steam sayfasından başlıyor. Steam sayfasındaki görselleri ve videoları kaydırmaya başladığınızda oyunun farklı ve alışık olmadığımız grafik tarzı bizleri rahatlatıyor ve içine büyük ölçüde çekiyor. Ben bundan sebep oyuna ilk girişimden itibaren büyük bir sempati besledim. Oyuna girdiğimde de beni karşılayan arayüz ve minik tasarımlar duyduğum sempatiyi arttırmaya devam etti.
Furnish-master-oda.jpg

Hikaye ve oyun modları

Furnish Master hem hikaye hem de serbest oyun moduna sahip. Hikaye modunun altında derin bir hikaye yatmıyor. Sanki bir öğrenciyiz ve orada burada karşımıza çıkan ilanlara koşuyor ve cüzi miktarlar karşılığında insanların isteklerini karşılıyoruz. Bu ilanlarda da 3 farklı iş karşımıza çıkıyor.

İlk olarak boş bir oda veriliyor ve o odada kullanmak üzere belirli eşyalar mevcut. Eşya sayısı kimi zaman 32 kimi zaman 48 gibi sayılar, yani sabit bir şey yok ve görevden göreve değişkenlik gösteriyor. Bize verilen bu eşyaları odanın içine istediğimiz gibi hayal gücümüzü kullanarak yerleştiriyoruz ve ilan sahibine teslim ediyoruz.

İkinci olarak ise bulmacalar var. Oyunda farklı bulmaca mekanikleri mevcut. Üç farklıörnek vererek devam edelim.
Bulmacalar:

İlki gerçek bir bulmaca idi. Odanın belirli noktalarına saklanmış parçaları bularak yerlerine koyuyor ve doğru görüntüyü elde etmeye çalışıyorduk.

İkincisi ise domino taşları göreviydi. Odanın tamamını kaplayan domino sistemini bozan eksiklikler vardı ve bizler oyuncu olarak onları bulup doğru şekilde yerleştirmekle yükümlüydük. Şunu söylemem gerekiyor ki domino görevi en zor görevlerden birisiydi. Olası bir yanlış veya eksik yerleştirme durumunda en baştan başlıyor ve her şeyi sıfırdan yapmanız gerekiyordu. Sanırım Yedinci denememde geçtim, acı ve yorucu bir tecrübeydi.

Üçüncü olarak ise Tren raylarını birleştirme görevini üstleniyorduk. Yine eksik olan belirli parçaları buluyor ve yolu düzgün olacak şekilde birleştiriyorduk. Elektrik bağlantılarını da yapıp yoldaki engelleri temizleyerek trenin tam bir tur atmasını sağladığımızda o görevi de başarıyla tamamlamış oluyorduk. Böylece bulmacalardan kendi içinde bahsetmiş olduk kaldığımız yerden devam edelim.
Furnish-master-tren.jpg

Görevler arasında üçüncü ve son olarak ise odayı pisliklerden temizleme görevi vardı. Oda sahibinin bizden istediği şekilde odayı temizlemek bizim görevimizdi. Odadaki pis eşyaları ve çöpleri doğru şekilde kaldırdığımızda ve kalan doğru eşyaları da düzgün bir şekilde yerleştirdiğimizde görevi başarıyla tamamlıyor ve paramızı teslim alıyorduk.

Peki Furnish Master’ın hikaye modunda kazandığımız paralar bir işe yarıyor mu? Evet, işe yarıyor. Farklı işletmeler ve evler mevcut. Bu işletmeleri satın alarak ve istediğimiz gibi düzenleyerek işleyen bir yer haline getirebiliyoruz. Veyahut farklı evler ve daireler satın alarak onların sahibi olabiliyoruz. Tabii ki sadece bunlara sahip olmakla kalmıyor, içlerini de dilediğimiz gibi dizebiliyoruz. Paraya en çok ihtiyacımız olan kısım aslında burası. Oyunda envai çeşit eşya satın alınabiliyor. Monitörler, bilgisayarlar, televizyonlar, bitkiler, kediler, köpekler ve niceleri…

Yapımın bahsettiğim gibi bir “Serbest oyun” modu da bulunuyor. Bu mod sizi boş bir odanın içine olduğunuz gibi bırakıyor ve oyunda mevcut olan her şeyi ücretsiz ve sınırsız bir şekilde kullanmanıza izin veriyor. Yani hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız yer tam olarak burası. İster ters oda yaratın, ister illüzyonlar kullanarak bir tarafı büyük bir tarafı küçük oda yaratın veya kapalı bir odayı bahçeye çevirin. Siz ne yapmak isterseniz, neyi nereye yerleştirmek isterseniz oyun buna izin veriyor ve açı denge düzlem gibi hiçbir şeye karışmıyor.
Erken erişimde problemler mevcut

Furnish Master büyük ölçüde oynanabilir durumda fakat hataları da yok değil. Bu hatalardan en çok gözüme çarpanı bazı obje eklentilerinin kaybolması durumu oldu. Mutfak dizerken birden iki dolabımın kapağı kayboldu. Başta anlayamadım ve acaba ben mi yanlış bir şey yaptım diyerek tüm seçenekleri, her yeri kurcaladım. Ancak daha sonrasında buzdolabımın da kapağının kaybolmasıyla beraber durumun benden kaynaklı olmadığını, bir hata olduğunu anladım.

Diğer bir hata ise dil çevirileriyle alakalı. Geliştirici dostumuz Alexander, Furnish Master’ı tam olarak 14 dilde piyasaya sürmüş. Bu 14 dilin içerisinde Türkçe de mevcut. Doğal olarak burada herhangi bir lokalizasyon şirketi ile çalışılmamış ve otomatik çeviri kullanılmış.

Bu zaten oyun içerisinde de bizlere belirtiliyor fakat “Campaign”i “kampanya” veya “Credits”i “krediler” veya “Leave”i “bırakın” olarak çevrilmesi zaman zaman güldürürken zaman zaman da sinir bozucu bir hal alabiliyor. Alex Blintsov’un Furnish Master’ı 14 dilde çıkarmasının ticari tarafını anlayabiliyor fakat biraz daha kontrollü olmasında fayda olacağını belirtmek istiyorum.
furnish-master-ana-ekran.jpg

Erken erişimde gözüme çarpan ve düzeltilmesini istediğim bir diğer nokta ise optimizasyon oldu. Furnish Master, 4060TI/7500F ikilisinde bile ultra ayarlarda 144 FPS alırken zorlandı. Ayrıyeten de merak ederek oyunu M1 çipli Macbook’ta denemek istedim. Orada karşılaştığım sonuç ise epey kötüydü. En düşük ayarlarda, çözünürlüğü de düşürmeme rağmen FPS’im 30’un üzerine çıkamıyordu. Oyun, teknik dizayn kısmında her ne kadar harika bir iş koysa da bence daha bir optimizasyon şart.

Geliştiriciliğini de yayıncılığını da Alexander Blintsov’un üstlendiği Furnish Master, 20 Şubat 2024 tarihinde erken erişim olarak çıkış yaptı. Okuyacak başka bir inceleme arıyorsanız Ubisoft imzalı incelememize bakabilirsiniz.