KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Gerek Yok: Godfather 2 the Game

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar
Gerek Yok: Godfather 2 the Game

Yeni bir konsept ile karşınızdayım arkadaşlar. Bu konseptin özelliği şu, seçtiğim bir oyun hakkında kötü bulduğum şeyleri sıralamak ve neden bu oyuna gerek olmadığını anlatmak. Gerek Yok ismi ile çıkardığım bu konseptte oynayıp da başarısız ve yetersiz bulduğum oyunları eleştireceğim. İlk oyunumuz ise Godfather 2 the Game. Hadi başlayalım.

Öncelikle eğer daha önce okumadıysanıztıklayarak ilk oyun ile alakalı fikirlerimi görebilirsiniz. Bu yazıyı okumadan önce ona da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Burada söyleyeceğim bazı şeylere denk gelecek fikirleri orada da söylemiştim.

BİRİNCİ GEREKSİZLİK

Birincil olarak bu oyunun hikayesinden bahsetmek istiyorum. Bu oyunun bir hikayesi var mı diye aslında önce bir düşünmek istiyorum. Direkt olarak Godfather 2 filminden alınmış sahneler, direkt olarak Godfather 2 filminin ana senaryo akışına yedirilmiş ufak tefek hikayeler ve genel olarak baktığımız zaman gördüğümüz şey Godfather 2 filminin senaryosu ile aynı olması.

Bu kötü bir şey mi diye sorarsanız aslında hayır. Ancak bir oyunun senaryosu oluşturulurken birazcık özgünleştirme yapılmalı diye düşünüyorum. Oyun gereği zaten filmlerde var olmayan bir karakter ile oynuyoruz. Filmlerde olan sahnelere de bizim karakterimiz bir şekilde entegre edilmiş. Ama gerçekten ne kadar o sahnelerde varlığımızı hissediyoruz ? Hiç. Genel olarak karakterimizin hikaye ile bağlantısı “Sen yaparsın, aslansın, kralsın!” şeklinde sağlanıyor.

godfather2-hikaye.jpg

Hikayenin bir ağırlığı yok aslında anlatmak istediğim şey bu. Öylesine görev yapan sıradan bir adamdan farkınız olduğunu hissedemiyorsunuz. çünkü senaryoya göre güya sıfırdan bir mafya ailesini ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Oynanış olarak her ne kadar doğru olsa da hikayesel olarak ben bunun hiçbir tarafını göremedim. Michael Corleone “Sen paşasın ya buraları talan et hadi bakayım.” deyip gidiyor

Benim gibi birini zerre etkilemeyecek bir hikaye akışı bu. Ne bir ağırlığı var ne de gerçekten temeli olan ama devamı olmayan bir hikaye. Kısacası hikaye fos! Hikaye kısmında elde tutulabilecek tek şey Godfather 2 filmindeki karakterleri oyunda görmek. Bu kadar.

İKİNCİ GEREKSİZLİK

Oyuna ilk başladığım zaman “Lan bu oyun güzel.” dedim kendi kendime. Böyle gidiyorum mekan basıyorum ele geçiriyorum. Orayı koruması için adam yolluyorum sayısını ben belirliyorum falan. Ondan sonra eğer belirli bölgeleri alırsam tüm aileme etkisi olan şeyler kazanıyorum. Misal şuan sallıyorum ama tüm kuyumcuları kendi tarafıma alırsam ben ve bana çalışan tüm adamlarım çelik yelek alıyorlar. Bunlar ilk başta cidden çok hoşuma.

Ta ki aynı şeyleri 58. kez yaptığım zaman. Yalan yok oyun size her şeyi tanıttığı zamana kadar eğleniyorsunuz. Yani oyunun ilk 2 buçuk 3 saati falan. Oradan sonra elinizde kocaman 2 harita ve deminden beri yaptığınız şeyleri tekrar tekrar yapmak kalıyor.

Hadi diyelim bunlar tekrar ediyor. Ana görevler eğlenceli olsun bari. Sonuçta bölge ele geçirmek yan etkinlik. En azından okuyan kişi yan bir etkinlik olduğunu zannedebilir. %75 yan etkinlik diyelim. çünkü bazı görevleri yapmak için belli başlı bölgeleri ele geçirmeniz gerekiyor.

godfather2-oynanis.jpg

Hatta öyle ki, bazı ana görevler tamamen bir yeri ele geçirmek üzerine. İnsanın en çok canını sıkan şey de bu. 10 saat oynuyorsunuz ve hala ana görev olarak bazen size git şurayı ele geçir diyor. Fena olmayan güzel sayılacak ana görevler yok değil. Ancak oyunun bu eksisi o kadar ağır ki güzel şeyleri görmeye vakti kalmıyor. Oyun o kadar çok vakit çalıyor ki bir şeye bakmaya bile vakit kalmıyor.

Velhasıl oynanış kısmı güzel başlasa bile çok kısa sürüyor ve büyüsü çabuk kaçıyor. Biraz daha detay var ancak anlatmaya bile gerek duymadım. Oyunu diri tutmak için eklenmiş bir kaç ufak ayrıntı. Detay hastası biri olmama rağmen geçiyorum onları. Burada biraz haksızlık yaptığımı düşünüyorsanız düşünmeyin. çünkü bu kadar eksisi olan oyunun gereksizliği gayet ortada.

PUNCH!

Uzun lafın kısası Godfather 2 the Game ne yaparsa yapsın sıkıcı olmaktan kurtulamayan bir oyun. Mafya filmlerinin ve oyunlarının hastası olan, detay konusunda iğne deliğine bile atlayan ben bu oyunu maalesef gereksiz buluyorum. Maalesef diyorum çünkü benim hayatımda izlediğim en iyi film Godfather 2. Onun adına yakışmayan bir oyun yapmış EA. Keşke yapmasaymış. Böyle bir oyuna gerek yokmuş.

Bu konsept için özel olarak bir seviyelendirme düşündüm. Bunları oyunların ne kadar gereksiz olduğunu belirtmek için kullanacağım. Bunların hangileri olduğunu da buraya bırakıyorum ki ne kadar gereksiz olduğunu anlayın. Sıfır puan olan en kötüsü, 5 puan olan gereksiz ancak yine de oynanılabilir olan.

0 – EVLİLİK PROGRAMI İZLEMEK İLE AYNI ŞEY

1- SAHRA çÖLÜNDE KAYBOLMAYI TERCİH EDERİMÂ

2- KLAVYEDEKİ PAUSE TUŞU GİBİ BİR OYUN

3- GEREKSİZ

4- ÖDEV YAP DAHA İYİ

5- SON SIKICI OYUN BÜKÜCÜ

GEREKSİZLİK SEVİYESİ: ÖDEV YAP DAHA İYİ

Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın!