KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Godfather 1 the Game İnceleme | Film Kadar İyi Misin ?

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Godfather serisinin ilk filminin benim için önemini basitçe anlatabilirim. İzlediğim en iyi film. Bunun ötesi berisi yok benim için. çoğu insanda benim ile aynı fikirde olacak ki IMDB listesinde 2. sırada yer alıyor.

Mafya temasının bulunduğu bütün içerikleri yemeye yutmaya çalışan bir şahıs olarak Godfather serisi hayatım boyunca izlediğim en iyi seri. Nedenini burada açıklamayacağım zira bir oyun haber sitesiyiz. Ancak Godfather filmlerine ölümüne en sevdiği film olarak bakan birinin incelemesi olduğunu unutmayın bunun.

çünkü birazdan burada söylediklerim ile çelişeceğimi fark edeceksinizdir. Godfather 1 the Game incelemesine başlayalım.

HİKAYE

Uzun uzadıya hikayeyi anlatmadan önce bilen insanlar için basitçe belirteyim. İlk filmin hikayesi ile %95 birebir ilerleyen bir hikayesi var oyunun. Filmdeki çoğu sahneyi oyunda da görüyoruz. Tek farkı bizim oluşturduğumuz karakterimizin oyuna eklenmiş olması.

Hikayeyi bizim karakterimizin gözünden görüyoruz ve oynuyoruz. Buda filmin bakış açısından çıkıp farklı yerlerden bakmamızı sağlıyor.

Bir patlama sonucunda babamızı kaybediyoruz. Babamızın kaybının ardından sokaklarda yaşamaya mahkum bir insan olarak kalıyoruz. Annemiz bizi her ne kadar iyi etmeye çalışsa da bu biraz nafile kalıyor.

godfather1-hikaye.jpg

Don Corleone’ un kızının düğünü sırasında karakterimizin annesi, Don’ dan bir istekte bulunuyor. Annemiz Don’ dan bizi bulup bir iş, bir hayat sunmasını istiyor. Vito(Don)Corleone’ de dostuna yani babamıza borcunu ödeyeceğini söyleyerek adamı Luca Brasi’ ye bizi bulmasını emrediyor.

Luca Brasi iki serseri bizi tartaklarken buluyor. Onlardan kurtardıktan sonra Luca ile beraber artık yeni hayatımızda ne tarz işler yapacağımızı öğrenmeye başlıyoruz.

İLGİLİ İçERİK

SPOILER ALARMI! FİLM VE OYUNDAN SPOİLER İçERİR!

godfather1-lucabrasi.jpg

Yine bu tarz bir işin üzerinde iken Luca’ nın tek başına başka bir Mafya ailesinin barına gitmesi ve sanki Corleone ailesini satıyormuş gibi gözükmesi gerekiyor. Luca’ nın bara esas gitmesinin sebebi “Türk” lakaplı bir uyuşturucu satıcısının o aile ile nasıl bir iş yaptığını öğrenmek.

Luca işlerin yolunda gittiğini düşünürken bir anda arkasından bir adamın gelip onu boğma teli ile boğduğunu görüyoruz. Bizde olayı şans eseri bir şekilde camdan izliyoruz. Eline bıçak saplanmış şekilde boğulan Luca orada ölüyor ve bizde gördüklerimizi anlatmak üzere Corleone malikanesine yolculuk yapıyoruz.

Bu noktadan sonra artık mafya ailelerinin arası iyice kötüleşiyor. Ve bizim içerisinde bulunacağımız, ve hatta gidişatını belirleyeceğimiz bir savaş başlıyor.

SPOILER BİTTİ!

Film ile neredeyse aynı sahneler olduğu için spoiler alarmı koymak zorunda kaldım. İzlemeyen insanların tadını kaçırmayalım. Genel olarak film ile aynı senaryodan ilerlediği için hikaye beni pekte etkilemiş durumda değil. Malum zaten izlediğim bir şeyi bir de oynadım.

Film olarak çok etkilediği için belkide oyuna bir şey kalmamış olabilir. Bu senaryoyu kötü yapan bir etken değil. Bu benim oyun deneyimim ile alakalı bir şey. Yoksa bu hikayeyi oynamak beni gerçekten eğlendirdi.

OYNANIŞ

Gelelim onca güzel sözü yerle yeksan edecek olan kısıma. Üzülüyorum cidden üzülüyorum. Godfather gibi bir isim bunu hak etti mi diye düşünmeden edemiyorum. Bu muhterem oyunumuz 2006 yılında piyasaya çıkışını yaptı. Gears of War‘ un çıktığı yıl ile aynı yani. Velhasıl nedir bu oyunun sıkıntısı diye soruyorsunuzdur.

Bu oyunun en büyük sıkıntısı, mükemmel derecede kötü olan görev dizaynı. Şimdi, aslında Godfather evrenini seven bir insan, bu oyunu oynarken kolay kolay sıkılmaz. çünkü oyunda yaptığımız mafyacılıktan başka bir şey değil. Bir iş yerini ele geçir, git öbürünü ele geçir, git öbürünü bize bağla, git onu yanına al. Dediğim gibi bu aslında Godfather‘ ı ve mafyacılık oyunlarını seven insanı sıkmaz.

İlk 5 saat falan ama. Ondan sonra ana görevlerin bile sadece demin saydıklarımdan ibaret olduğunu görünce “nE?” diye ekrana bakıyorsunuz sadece. Belirli bir noktadan sonra oyun size “4 bölge ele geçir ve adam şurada, git onu öldür.” diyor ve siz o adamı öldürüyorsunuz.

O görev bitince ara sahne izliyorsunuz, filmde olan olayların bazıları gerçekleşiyor ve tekrardan hop! “3 bölge ele geçir, ondan sonra şurada biri var, git onla konuş.” diyor ve yeter diyorsunuz.

godfather1-oynanis.jpg

Oyun size sayı ile bölge ele geçir demiyor ancak oyunda bir rütbe sistemi var. Belirli rütbelere ilerlemeniz ve belirli yerleri elinizde tutmanız gerekiyor ana görevlerde ilerleyebilmeniz için. Normal şartlar altında bu tarz bir oyunda evet, bölge veya mekan ele geçirmek sadece yan görev olmamalı.

Sonuçta bir mafya oyunu bunu yapmam gerekiyor benim. Ancak ana görevlerinin %50 sini böyle yaptığın zaman insan bir süre sonra bunalıyor. Başın dönüyor canın sıkılıyor.

İLGİLİ İçERİK

SAVAŞ ve ARABA

Oyunun savaş mekanikleri aslında dönemine göre idare eder durumda. Özellikle yakın dövüş hiç fena değil. Düşmanlar beklediğimden daha iyi tepki veriyorlar vuruşlarınıza. Kurşun yiyen düşmanların savruluş animasyonları gayet hoş.

Tabii gönül ister ki sıktığım yere göre tepki versin ama 2006 yılında bu çok zor bir şey olsa gerek diye düşünüyorum ben. Sürüş mekanikleri ise kötü değil. Rahatsız bir kontrol şeması yok spesifik belli başlı araçları kullanmadığınız sürece canınızı sıkacak bir araba sürüş deneyimi yok oyunda.

godfather1-araba.jpg

Araba sürmek ile alakalı tek derdim boş hissettiriyor olması. Sadece W basıp ilerlemek böyle bir oyunda sıkıcı olabiliyor maalesef. Sürekli oyunda bir yerden bir yere gitmeniz, bir oraya bir buraya savrulmanız gerekiyor haritada.

ÜN

Oyunda en sevdiğim özellik aslında bu. Şimdi kendim ile çelişiyor gibi olacağım ama bölge ele geçirdikçe görev yaptıkça ailedeki rütbeniz artıyor. Ailedeki rütbeniz arttıkça açık dünyadaki NPC‘ lerin tepkisi size karşı değişiyor.

İlk başta sizi umursamayan suratınıza bakmayan insanlar, siz büyüyüp güçlendikçe önlerine geçtiğiniz zaman sizi tanıyıp ceketlerini ilikliyorlar. Misal oyundaki Polis Amirleri ilk başlarda onlara sicilinizi temizletmek için gittiğiniz zaman size önemsiz biriymiş gibi davranırken, rütbe sahibi olduğunuz zaman “Hoşgeldiniz Efendim!” diye sizi karşılayabiliyorlar.

Bu tarz ufak detaylar mevcut bu sadece bir tane örnekti. Oyunun en iyi yaptığı şey bu ün sistemi ile beraber yerleştirdiği küçük detaylar diyebilirim.

GRAFİK ve VESAİRE

2006 yılı için bence gayet yeterli grafiklere sahip. Yüz kaplamaları oldukça güzel. Özellikle film karakterlerinin suratları bence şuan için bile hiç fena durmuyor.

O yüzden oyun grafik konusunda kesinlikle sınıftan geçiyor. Düşman yapay zekası genel olarak patates durumda. Size ateş edip bir duvarın arkasına geçmekten başka pek bir şey yapmıyorlar. Öylece genel olarak ölmeyi bekliyorlar.

Ha ama çok vuruyorlar ona biraz dikkat edin hemen ölmeyin. Godfather 1 the Game çoğu konuda sınıfta kalan bir oyun. Maalesef.

SONUç

2006 yılına göre güzel bir oyun olma ihtimali çok yüksek. çünkü 2020 yılında bile bazı kısımları gerçekten iyi yapılmış bir oyun. Günümüzde oyunların sürekli tekrar etmesi muhabbeti içimizi baydığı için de Godfather 1 the Game bunun kurbanı oluyor birazcık. Günümüze göre değerlendirmemiz gerektiği içinde çok sevdiğim Godfather filminin oyununun puanı beni bile üzüyor.

Youtube kanalını takip etmeyi unutmayın!