KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Korku Oyunlarına Yön Vermiş Korku Oyunları

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Korku oyunlarının kitlesi sadık bir kitle. Yeni şeylerin gelmesini sabırla beklerler ve hiçbir zaman işi aceleye getirmezler. Kalitenin zamanla beraber oluştuğunu iyi bilirler. Ben de yıllardır korku oyunlarını yakından takip ediyorum. Bugün ise sizler için korku oyunlarına yön vermiş bazı korku oyunlarına bakacağız.

İLGİLİ İçERİK

Korku Oyunlarına Yön Vermiş Oyunlar

SANITARIUM

Point & Click tarzında bir oyun ne kadar korkutucu olabilir diye kendime ne kadar sorsam da olur abi. Özellikle bu oyun gibiyse olur. Bilinmeyene ve gizeme olan korkuyu çok iyi yansıtan efsaneleşmiş bir oyun. Akıl hastanesinde yada pandemi hastanesinde geçiyor olması bu oyunu korkunç yapan şey değil. O akıl hastanesini gerçekten sizlere tanıtıyor ve hissediyor olması korkunç olan. çürük jumpscarelara ihtiyaç duymadan sizi gerçekten gerebilecek olan bir oyun.

Korku oyunlarına hikaye yazmayı ve atmosfer yaratmayı öğretmiş olan bir oyun. Oynanışını günümüzde kullanan pek fazla korku oyunu yok. Bariz bir örnek olarak Last Door dışında isim yapabilmiş başka oyun yok. Ancak yine de Sanitarium korku oyunu yapımcılarına çok fazla şey öğretmiş olan bir oyun.

Amnesia: The Dark Descent

amnesia-the-dark-descent.jpg

Korku oyunlarının yapılış şeklini değiştiren bir oyun kendisi. Korku oyunlarının bazı standartlarını değiştiren bir oyun. Bu standartlardan bir tanesi korku öğelerinin dizaynı ve harita içerisindeki yerleştirilme durumları. Korku oyunlarında genel olarak yapılan şey, tekil düşmandan korkup kaçmaktan ziyade, kalabalık gruplarla mücadele edemeyecek korkusu ile korkup kaçmaktır. Ancak bu oyun ile beraber oyun dünyasında tekil ve yenilmez düşmanlar arttı.

amnesia-macera.jpg

çünkü ortamın gerginliğini ve korku hissini çok iyi vermeyi başardılar. Tekinsiz bir atmosferde baş edemeyeceğiniz bir varlığın sizi sürekli olarak kovalaması aşırı derecede gergin bir şey. Özellikle nereden çıkacağını bilemediğiniz zaman. Değiştirdiği bir diğer standart ise FPS bakış açısı. Korku oyunları genel olarak TPS bakış açısına veya topdown bakış açısına sahipken bu oyun ile beraber FPS yönüne daha da ağırlık verildi.

çünkü Amnesia o kadar başarılı bir şekilde oyuncuyu korkuttu ki, herkes formülünü bu oyundaki gibi işlemeye başladı. Ben de çok başarılı olduklarını düşünüyorum. En sevdiğim 3 korku oyunu arasına rahatlıkla sokarım kendisini.

Slenderman

slenderman.jpg

Kimin aklına geldiyse helal olsun. Önce bir internet efsanesiydi. Sonrasında ise bir oyun olarak karşımıza çıktı. Slenderman ‘i bilmeyen kimse yoktur. İlk oyunu yapıldığı günden beri binlerce defa kopyası yapıldı. Benzer tarzda onlarca oyun yapıldı. O kadar fazla bir sayıya ulaştı ki ben bir ara AAA Slenderman oyunu göreceğiz diye falan düşünmeye başladım. Öyle bir şey olmadı ama olmasına pekte gerek kalmadı.

Bu oyunun yön verdiği esas şey aslında karakter tiplemeleriydi. İnternet efsanelerinin ve creepypastaların korku oyunlarına dönmesinin önünü açtı. Buda oyuncuların karşısına daha çeşitli karakterler çıkardı. Ancak genel olarak Slenderman çakması olan şeylerin kalitesi hep çok düşük kaldı. Jeff the Killer, Granny gibi karakterlerin oyunları bunlara örnek olur. Karakterler fena değil, ama oyunlar aşırı vasat maalesef.

Korku Oyunları Yön Vermiş Oyunlar bunlardı arkadaşlar. Bu 3 oyun benim gözlemimde korku oyunu dünyasını gerçekten yönlendiren oyunlar. Bu oyunlar gibi çok fazla oyun piyasaya çıktı. Bazıları kaliteli oldu bazıları olamadı. Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ?

Youtube kanalını takip etmeyi ama abone olarak takip etmeyi unutmayın!