KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Kuantum Bilgisayar nedir? Bit nedir?

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Biz oyuncular olarak bilgisayarımıza çok dikkat eder ve hızlı olmalarına önem veririz. Şimdi isebakımından çok değerli ama oyuncular tarafından pek bilinmeyen bir bilgisayardan bahsedeceğiz, kuantum bilgisayar türünden. Bunlardan bahsetmeden önce kendi kullandığımız bilgisayarları bir tanımamız lazım. Biz oyuncuların kullandığı veya herhangi bir sistemin kullandığı bitler ”0 ve 1” arasında dır. Quantum bilgisayarın bitleri daha farklı çalışır biz bunlara ”kuantum bit” deriz. Şimdi sizlerle bunları bir kaç başlıkta inceleyelim.

Bit Nedir ?

Bit bir bilgisayarın en küçük bilgi birikimidir. Bit 0 veya 1 olarak işlem sergilerler bunlara 0 dan ziyade yok 1 den ziyade var anlamlarını taşıyor diye biliriz. Bilgisayar en temelinden bu sorulara dayalı olarak çalışır.

Byte Nedir ?

Bilgisayarımızdaki 1 byte 8 bite eşittir. Buda demek oluyor ki 1 byte elde etmek için 8 tane var veya yok olarak işleme geçilmiş bitlerin bir araya gelmesi gerekmekte. Bundan sonraki kısımları daha rahat anlıya bileceğinize ve Quantum bilgisayarın gücünü fark edeceğinize eminim.

Kuantum Bit Nedir ?

Quantum bitlerin normal bitlerden farklı olarak çalışma şekilleri biraz farklıdır. Bunu anlatacak olursak bir bitte işleyiş şekli var yada yoksa quantum bitler de hem var hem yoktur. Kafanızın karışmaması için şöyle anlata biliriz bir işlemi anlatmak için 1 ve 0 kullanırken quantum bitte tek bir şey yetecektir.

Kuantum bilgisayar

ürettiği bu devasa kuantum bilgisayar 50 qübit ( quantum bit ) gücündedir. Bu güç ile neler yapabiliriz derseniz bunu tam olarak kimse kestiremiyor nedeni iste birden çok iyi ihtimali size suna bilmesi. Buna örnek verecek olursak bize gelecek mimarisinde yardımcı ola bilir yada bir uzay simülasyonu yapabilir kısacası bu bilgisayar insanlık için büyük bir adımdır. Hatta bu bilgisayarlardan NASA şuan kullanıyor diğer bir bilgide haberler arasında dır.

Eğer size sevindirici bir haber vermemizi istiyorsanız biraz daha okumaya devam edin çünkü IBM geçtiğimiz yıllarda 5 qubitlik Quantum bilgisayarını bulut teknolojisi ile insanlara açtı. Bu teknolojiyi sizde elde etmek istiyorsanız ilk olarakresmi sitesine gide bilirsiniz. İlerde kendi quantum bilgisayarınızı almak için şimdiden para biriktirmeye başlasanız iyi olur.ekibi olarak sizlere daha fazla teknoloji ve oyun haberi getirmek için burada olacağız.