KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Oyun İncelemeleri : Kenshi Oyunu

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Oyun İncelemeleri : Kenshi Oyunu ;

Daha ilkin Kenshi için ilk bakışımı yazdığımda, oyunun umut vadetse de biraz sorunlu olduğundan bahsetmiştim.

Erken erişim aşamasındaki hali o zaman için beni pek doyum etmemiş ama yine de tam sürümünün potansiyeli nedeniyle meraka gark etmişti. Peki beni meraka iten neydi? Öncelikle, daha ilkin duymayanlar için hemen belirteyim. Kenshi, bağımsız bir şirket olan Lo-Fi Gamesâin yaptığı, oldukca özgürlükçü oyun yapısına haiz bir RPG oyunu. İşte beni oyuna çeken de bu özgürlük hissi oldu.

Erken erişimde sahip olduğu oldukça sayıda teknik problemi son sürümüyle birlikte ardında bırakan yapımın neler sunduğuna gelelim dilerseniz.

İLGİLİ İçERİK

Oyun İncelemeleri : Kenshi Oyununu İnceliyoruz !

Kenshiâde dört temel ırktan birini seçip oyuna başlıyorsunuz. Bunlar Human, Skeleton, Hive ve Shek. Ancak bazı ırklar kendi alt ırklarına sahip. Mesela Human bildiğimiz insan formundayken beyaz tende Greenlader ve siyah tenli Scorchlanderâlar olmak suretiyle ikiye ayrılıyor. Ya da Hive ırkı, Hive Prince, Hive Worker Drone veya Hive Soldier Drone olmak üzere üçe ayrılıyor. Shek ve Skeleton ırkları ise herhangi bir alt ırka sahip değil. Her bir ırk ve alt ırkın muayyen konularda uzmanlaşmış olması da dikkat çekici.

Kolsuz-4554.jpg

Kenshi oyuna başlangıç aşamasında size oldukça fazla opsiyon sunuyor. Kendi halinde bir seyyah olarak da oyuna başlayabiliyorsunuz, yamyamların arasında kalan bir kurban olarak da. Bir köle de olabiliyorsunuz, tacir de, bir yüzbaşının çocuğu da. Başlangıç aşamasında size oldukça fazla senaryo sunuyor Kenshi ve bu senaryoları zamanla kendiniz nasıl isterseniz o şekilde geliştiriyorsunuz. Oyun içinde bir tek başınıza yolculuk yapabileceğiniz benzer biçimde, arkadaşlıklar da edinebiliyorsunuz. İsterseniz dost gurubunuzu geliştirebilir ve bir çete kurabilirsiniz bile. Şehir kurmanız dahi mümkün. Maceranız sırasında NPCâler ile ilişkileriniz de bireysel yeteneğinize bağlı elbette. Kimi şehirlerde hoş arkadaşlıklar kurabilir kimi şehirlerde ise hoş karşılanmayabilir ve hatta direk ırkçı tutumlarla saldırıya uğrayabilirsiniz. Bunun yanında çorak arazide gezerken çetelerle yahut yamyamlarla yüzleşmek çok hoş sonuçlar doğurmayabiliyor.
İLGİLİ İçERİK

Kenshi bir RPG oyunu olmasının yanında birtakım survival ögeler de içeriyor. Crafting sistemi daha oldukca survival oyunlarda gördüğümüz cinsten olduğu şeklinde, karakterimizi zamanında doyurmamız son derece önemli. Bunun yanında ancak temel sağlığınız için değil, vücudunuzun her bölümü için ayrı sağlık değerleriniz bulunuyor. Savaşlarda veya değişik şekillerde aldığınız her bir yarayı ayrı ayrı tedavi etmeniz gerekiyor.

Oyun İncelemeleri : Kenshi Oyunu Oynanışı !

Kenshi oynanış özgürlüğü ile beni kendine bağlasa da oyundaki eğlenceyi baltalayan etmenler de yok değil. Bir kere grafikler çağın çok gerisinde. Ben oldukça fazla bu konuyu dert etmesem bile günümüzde bunu sorun edecek oldukça fazla oyuncu var. Bunun yanında oyunun kontrollerinin de fazlaca rahat olmadığını, özellikle kamera kontrolüne alışmanızın vakit alacağını belirtmek istiyorum. Oyundaki buglar azalmış olsa da hala karşımıza çıkan hatalar fazlaca sinir bozucu olabiliyorlar. Tüm bunların yanında ne yazık ki böylesine güzel oyundaki başarısız optimizasyon, canavar sistemlerde bile bu kadar eski görsellere sahip bir oyun için korkulu performanslar anlamına geliyor.

Kolsuz-7786-1.jpg

Kenshi özgürlükçü oynanış yapısı, karakter gelişimi ve entresan atmosferi yardımıyla kendisini oynatsa da teknik sorunlar, başarısız optimizasyon şeklinde durumlar oyundan soğumanıza niçin olmuyor değil. Yine de bu sorunların zaman geçtikçe geride kalacağını düşünüyorum.

Oyun İncelemeleri : Kenshi Oyunu ‘ isimli yazımız hoşunuza gittiyse, yorumlamayı unutmayınız.

Youtube kanalımızagöz atabilirsiniz.

İLGİLİ İçERİK