KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

Pistlerin Tozunu Attıran Oyunlar – Yarış

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Oyunların bir çok türü vardır. Yakın zamanlarda popüler olan bir kaç tür var ve insanlar genelde bu türleri biliyorlar. Fakat aslında oyunların çıktığı zamana göre çok fazla oyun türü var artık. Fakat mali yönden güçlü olan firmalar belli başlı türlere yönelmişlerdir. Örneğin AAA oyunların neredeyse hepsi açık dünyada geçmektedir. Veya neredeyse bütün büyük bütçeli oyunlar artık aksiyon sıfatını bir gereklilik haline getirmiştir. Bunu genel olarak söyledim. Yani RockStar da Ubisoft da açık dünya – aksiyon oyunları yapıyorlar. Veya aksiyonlu oyun olarak neredeyse her oyunu sayabiliriz. Onun dışında biraz daha az yapılan bir tür olarak hikayeli FPS oyunlarına bakalım. Yakın zamanda çıkmış olarak DOOM Eternal söylenebilir. Ama senelik Call Of Duty oyunlarını saymazsak çıkan hikayeli FPS türü oyun sayısı cidden az. Ama bunlardan da ziyade daha çok unutulmuş oyun türleri de var. Pistlerin Tozunu Attıran Oyunlar – Yarış oyunları mesela…
İLGİLİ İçERİK

Unutulmuş türden kastım az çıkanlar. Veya çıksa bile genelde bağımsız firmalar tarafından çıkan oyunlardır. Onları çıkaran çok fazla büyük firma yoktur. Bir kaç oyun hariç. Ama bizim konumuz Pistlerin Tozunu Attıran Oyunlar – Yarış oyunları. Tamam kabul ediyorum, yarış oyunlarına “unutulmuş” diyemeyiz ama yine de sadece belli başlı firmaların çıkardığı bir oyun türü. Onun dışında aslında unutulan türler arasından en çok oynananı da yarış oyunları galiba. Tür itibariyle spor oyunları gibi her oyununun birbirinin neredeyse birebir kopyası olmaları bazı oyuncuları kendinden itiyor. Bu fikir doğru ama gerçekçi bir Formula 1 yarış oyununa ne kadar yenilik getirilebilir? Tür itibariyle böyle bir sorunları mevcut. Ancak bazı yarış türlerinde bu biraz daha aşılmış. Arcade bir sürüş deneyimine sahip oyunları (örnek Forza) saymazsak eğer hem çeşitlilik sağlayabilen hem de simülasyon gibi bir yarış keyfi verebilen yarış türü olarak Ralli oyunları var. Benim bu türe çok fazla ilgi duyduğum söylenemesede yine bir oyuna bakacağız…
Pistlerin Tozunu Attıran Oyunlar – Yarış – Dirt Rally

dirt-rally-theme-foto-2-.jpg

Dirt serisinin büyük bir hayranı değilim. Genel olarak yarış türü oyunlarına zaten çok yakın bir insan değilim. Ancak zamanında güzel bir Steam indiriminde görünce yorumlarına bakıp almıştım. Yıllar sonra oyunu indirdim. Ve oyuna başlayalı 3 ay olmasına rağmen oyun beni hala sıkmadı. Oyun görüp görebileceğiniz en simülasyon olmayan ama gerçekçi sürüş keyfini size sunuyor. çeşit olarak 1960 lardan şu anki rallilerde kullanılan bütün araçlara ve segmentlere sahip. Harita çeşitliliğine dikkat etme şansım çok olmadı fakat baya çeşitli haritalar var. Son olarak yorumlarında “direksiyonsuz oynamak çok zor” gibi şeyler görebilirsiniz. Ben onlara inanmadan aldım ve haklı çıktım. Klavyede bile çok rahat olmasa da oynanabiliyor. Bu arada benim çok sevdiğim bir oyun oldu kendisi, tavsiye ederim.

Evet sonuç olarak bugün âYarışâ kavramına göz attık. Bunun gibi liste videoları için  youtube kanalımıza bakabilir ve bunun gibi listelere ve incelemelere bakmak için  internet sitemize bakmaya devam edebilirsiniz.