KONU AÇ !

Topluluğumuzda Konular Açın ve Bize Ulaşın !

Yeni Konular !

Konulara Yorum Yapın ve Konunuzu Öne Çıkarın !

Bize Ulaşın !

Yöneticilerimiz Size 7/24 Yardımcı Olmak İçin Hazır !

SİLKROAD TÜRKİYE'NİN EN YENİ SİSTEMLİ VE MÜŞTERİ SEVGİSİYLE EN İYİ REKLAM PLATFORMLARINDAN BİTANESİ SROCENTER SEN YOKSAN Bİ KİŞİ EKSİK !

The Witcher 3 İncelemesi Spoiler İçermez!

srocenter Can

Forum Admin
Moderatör
Center Üyesi
Bilişim Sahibi
Çevirmen
Coder
Grafiker
Guild Master
Guild Üyesi
Reklamcı
Server Sahibi
Supporter
V.i.P
Başlıklar

Bu oyunun incelemesini yaparken nereden başlayacağımı bilmiyorum. Oynadığım oyunlar arasında en iyilerinden hatta en iyisi desem fazla bile olmaz. Bu içeriğimiz de size The Witcher 3 İncelemesi yapacağım.

The Witcher 3 öncelikle 18 Mayıs 2015 de çıktı. Geliştirici ekip şuanda tüm dünyanın merakla beklediği Cyberpunk 2077 oyununu da yapan CD Projekt RED ‘dir. Oyun kendine özel oyun motoru ile çıkış yapmıştır. Microsoft Windows, Playstation 4, Xbox One ve son olarak da Nintendo Switch platformlarına çıkmıştır. Öncelikle şunu söyleyelim bu oyun Andrzej Sapkowski ‘nin yıllar önce yazdığı The Witcher serisinden esinlenilmiştir. İlk iki oyununu da CD Projekt yapmıştır. Ancak bu içeriğimiz tamamı ile The Witcher 3 ile alakalı.

The Witcher 3 Hikayesi Spoiler Yok

the-witcher-3-hikayesi.jpg

Olabildiğince spoiler vermeden sizlere hikayeden bahsetmeye çalışacağım. The Witcher 3: Wild Hunt tamamen Ciri karakterini konu alan bir oyun olmuş. Ana hikayede amacımız Ciri yi bulmak ve korumak. Peki neyden koruyoruz? İşte bu oyunda asıl baş düşman olan Vahşi Av’dan.

Vahşi Av kadim kan olan Ciri’nin peşinde. Bunu bildiğimiz için Vahşi Av’dan önce Ciri’yi bulup korumalıyız. Tüm yolculuğumuz böyle başlıyor. Oyunun başında Ekranımız Ciri’nin küçüklüğünü göstererek başlıyor. Kaer Morhen Kurt okulunda henüz küçük yaşta yanımızda olan Ciri’nin eğitimini görüyoruz. Tabi yıllar öncesini gösteriyor. Ve oyun bu aşamada bizi mekanikleri konusunda eğitiyor. Sonrasında ilk hedefimiz olan Yennefer’ı bulma görevine başlıyoruz. Bu ana görevimiz ile büyük bir maceraya atılıyoruz.
İLGİLİ İçERİK

Bu büyük macera içerisinde bir çok karakter ile ayrı bir hikaye yaşıyoruz. Dandelion, Yennefer, Triss, Zoltan ve daha nicesi ile gerek dostluklar, gerek yasak aşklar, gerek ise ihanetler yaşıyoruz. Kolay değil tabi biz bugüne bugün, Geralt of Rivia’yız. Peki Geralt’ın kim olduğunu merak ediyorsanız bunun için oluşturduğumuz videomuza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

The Witcher 3 İncelemesi – Yan görevler falan

the-witcher-yaratik.jpg

Aslında kendime kızıyorum başlığın yanına “falan” dediğim için. Öyle yan görevleri var ki günümüzde bir çok oyunda sırf beceri puanı kasmak için varken bu oyundaki yan görevler ana hikaye gibi bir çok hikayeye sahip. Hatta oyundaki soru işaretleri sırf kendimizi geliştirmek üzere olması gerekiyorken bu oyunda ana hikaye ile bağlantısı bile var.

Mesela soru işaretinde kurtardığınız biri ana hikaye de size yardımcı olabiliyor. İlerleyen süreçler de bir çok değişikliğe sebep olabiliyor. Zaten oyun RPG deneyimini en yüksek seviyede tutmak için elinden geleni yapmış. Aynı oyunu farklı şekilde, hatta hikayede farklılıklar olarak oynamanız bile mümkün. Verdiğiniz kararlar hatta yapıp yapmadığınız soru işaretleri bile bir çok şeyi değiştirebiliyor.
İLGİLİ İçERİK

Bu şekilde övmeye başlayacak gibi oluyorum ama emin olun hak ediyor. The Witcher 3 gerçektende RPG Nedir ve nasıl yapılır konusuna çok iyi bir örnek niteliğinde. En az 1 defa oynanması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

Mekanikleri ve Oyun çeşitliliği Nasıl?

the-witcher-3-beceriler.jpg

Aslında bir oyunu tamamı ile överek bir inceleme yapmak bana pek mantıklı gelmiyor. Ancak bu oyun her bölümü ile övülmeli diye düşünüyorum. Hikayesini, yan görevlerini nasıl övgü ile anlattıysam mekanikleri de o kadar övgü hak ediyor.

Skill çeşitliliği çok fazla yok. Yani günümüzde bir Assassin’s Creed Odyssey gibi değil elbet de. Yani çok fazla animasyonlu beceri bulunmuyor. Sadece işaretler dediğimiz Igni, Yrden gibi 5 adet işaret bulunuyor. Öyle güzel oyun içi çeşitlilik var ki bazı canavarlar için başka işaret, bazı yaratıklar içinde başka işaretler kullanmanız gerekiyor. Ayrıca silahınıza sürdüğünüz yağlar gibi bir çok fonksiyon bulunuyor. Bunlar ile oyun zorluğuna göre deneyiminizi arttırabilirsiniz.

the-witcher-3-isaretler.jpg

Örneğin bir heyula öldürmek için yere yanlış hatırlamıyorsam Yrden atıp bir halka oluşturmanız gerekiyor. Ve heyulayı bu halka içine sokmanız orada saldırmanız lazım. Aksi takdirde çok az hasar yiyor ve ölmesi zorlaşıyor. Ayrıca bazı büyük yaratıklarda işaretlerin yanında o yaratığa uygun yağ da kullanmak gerekiyor. Evet uygun dedim çünkü oyun içerisinde çok fazla yağ çeşidi bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan yaratık külliyatı kısmında hangi yaratığa hangi yağı kullanmak gerekiyor burada bulunuyor. Buna göre hazırlıklar yapabilirsiniz.

Can doldurmak gibi bir çok konuda sağı solu yağmalayarak bir çok şey üretebilirsiniz. Aynı zamanda bir simyager gibi bir çok şey simya edebiliyorsunuz. Bunun içinde bu üretileceklerin şemasını bulmanız gerekiyor. Bu şemaları da harita içerisinde genelde soru işaretleri gibi yerlerde sağı solu yağmalarken elde edebiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası bu oyun gerçekten de iyi ve iyi bir puanı hak ediyor. Her hali ile uzun saatler boyunca size çok güzel bir deneyim sunuyor ve bu süreç de kendinizi bir Witcher gibi hissediyorsunuz. Ayrıca Geralt’ın karakterini de çok güzel hissedebiliyorsunuz. Bizim bu oyuna puanımız;